SDHSGCA Membership List
Class AA
School Name Paid/ Month Check Received School Year Covered
Aberdeen Central Kim Zimmerman, Head Girls & Asst. Boys Yes(Aug2019) 2019-2020
Aberdeen Central Kurt Drube, Head Boys    
Brandon Valley Todd Geerdes, Head Boys & Girls Yes(Sep2019) 2019-2020
Brookings Holly Sebern, Head Girls    
Brookings Andrew Lee, Head Boys, Asst Girls    
Brookings Spencer Yackley, Asst Boys    
Douglas/New Underwood Amy Rowe, Head Boys & Girls  
Harrisburg Mark Beckstrand, Head Boys    
Harrisburg Darin Dahle, Asst Boys
Harrisburg Kali Denman, Head Girls    
Harrisburg Rob Doyen, Asst Girls    
Huron Kyle Johnson, Head Boys Yes(May2019) 2019-2020
Huron Chris Rozell, Head Girls & Asst Boys    
Mitchell Merv Bouchie, Asst Boys    
Mitchell Mark Horan, Head Boys    
Mitchell Keri Munsen, Head Girls
Pierre Guy Hunter, Head Boys Yes(Oct2019) 2019-2020
Pierre Chris Swiden, Head Girls    
Rapid City Central Jeremy Noyes, Head Boys & Girls    
Rapid City Central Randy Stanton, Asst Boys & Girls    
Rapid City Stevens Dean Henzlik, Asst Boys & Girls    
Rapid City Stevens Rich Murphy, Asst Boys & Girls    
Rapid City Stevens Nick Rotella, Head Boys & Girls    
Sioux Falls Lincoln Jeff Halseth, Head Boys    
Sioux Falls Lincoln Scott Amundson, Head Girls    
Sioux Falls O'Gorman Ben Reiter, Head Boys    
Sioux Falls O'Gorman Tom Jansa, Head Boys & Girls Yes(Oct2019) 2019-2020
Sioux Falls Roosevelt Kory Williamson, Head Girls    
Sioux Falls Roosevelt Tyler Dickes, Asst Boys    
Sioux Falls Roosevelt Rachel Turner, Head Boys    
Sioux Falls Washington Mike Hulstein, Asst Girls    
Sioux Falls Washington Brittany Hanten, Head Boys
Sioux Falls Washington Craig Nelson, Head Girls    
Spearfish Eric Ligtenberg, Head Boys & Girls    
Spearfish Tory Devall, Asst Boys    
Sturgis Steve Keszler, Head Boys & Girls    
Watertown Zach Wevik, Head Girls    
Watertown Corey Neale, Head Boys, Asst Girls    
Watertown Jon Iverson, Asst. Boys    
Yankton Brett Sime, Head Boys & Girls    
Class A
School Name Paid Year
Aberdeen Roncalli Jon Murdy, Head Boys    
Aberdeen Roncalli Kerry Brandenburger, Head Girls Yes (Sep 2019) 2019-2020
Belle Fouche Bill Burr, Head Boys Yes(Sep 2019) 2019-2020
Belle Fouche TBA, Head Girls    
Beresford Seth Flemmer, Head Boys    
Beresford Brad Muller, Head Girls    
Canton Andy Steffensen, Head Boys    
Canton Jeff Keyman, Head Girls Yes (Aug2019) 2019-2020
Chamberalin Nicki Koenechne, Head Girls    
Chamberlain Chris Caldwell, Head Boys Yes(Sep2019) 2019-2020
Cheyenne Eagle Butte Galen Eberhard, Head Boys    
Cheyenne Eagle Butte Lexi Keckler, Head Girls    
Custer Paul Kelley, Head Boys Yes(Oct2019) 2019-2020
Custer Haley Uphoff, Head Girls
Dakota Valley Rodd Slater, Head Boys & Girls    
Dakota Valley Ryan Kiewiet, Asst. Girls
Dell Rapids Jeff Dvorak, Head Boys    
Dell Rapids Shannon Tjaden, Head Girls    
Elk Point Jefferson Kelly Haberling, Head Boys    
Flandreau Public Adam Anderson, Head Boys    
Flandreau Indian School Kevin Bursheim, Head Girls    
Flandreau Indian School James Ferrell, AD (No Boys Program)    
Groton Area Joel Guthmiller, Head Boys & Girls    
Hot Springs Dave Merrill, Head Boys & Girls    
Hot Spring Barry Vollmer, Asst Boys & Girls    
Hot Springs Jay Miller, Asst Boys & Girls    
Lead-Deadwood Tim Hansen, Head Boys
Lead-Deadwood Kim Hansen, Head Girls    
Lennox Cody Lutes, Head Boys    
Lennox Angela Zirpel, Head Girls, Asst Boys    
Little Wound Rob Mendoza, Head Boys    
Little Wound Arlo Provost, AD(No Girls Program)    
Madison Joey Liesinger, Head Boys, Co-Head Girls Yes (Jun2019) 2019-2020
Madison Bud Postma, Co-Head Girls    
Milbank Mark Keeton, Head Boys & Girls    
Mobridge-Pollock Stephen Hettick, Head Boys Yes(Sep2019) 2019-2020
Mobridge-Pollock Jason Weisbeck, Head Girls    
Parkston Tyler Hockett, Head Boys & Girls Yes (Sep2019) 2019-2020
Pine Ridge Robert Pourier, Head Boys & Girls    
Red Cloud Isaac Piepszowski, Head Boys    
Red Cloud Montana Sierra, Head Girls    
Redfield-Doland Mark Schaffer, Head Boys & Girls Yes (Sep2019) 2019-2020
Sioux Falls Christian Tyler Morgan, Head Girls    
Sioux Falls Christian Marv Addink, Head Boys Yes(Sep2019) 2019-2020
Sioux Falls Christian Ivan Voss, Asst Boys    
Sioux Valley Sherry Holderby, Head Boys & Girls Yes(Sep2019) 2019-2020
Sisseton Tyler Munson, Head Boys    
Sisseton Eric Heath, Head Girls    
Sisseton Tina Winter, Asst Boys    
St Francis Indian School Roger Crow Eagle, Head Boys & Girls    
Saint Thomas Moore Brandon Kandolin, Head Girls    
Saint Thomas Moore Andy Shaw, Head Boys    
Tea Area Jason Sudenga, Head Boys    
Tea Area Collin Murphy, Asst Boys    
Tea Area RickWillemssen, Head Girls    
Tiospa Zina Darell Decoteau, Head Boys    
Todd County R Ben Bordeaux, Head Boys & Girls Yes(Oct 2019) 2019-2020
Todd County Anthony Bizardie, Asst Boys & Girls    
Tri-Valley Brandon DeWitt, Head Boys    
Vermillion Kirk Hogen, Head Boys & Girls    
Wagner Riley Kirwan, Head Girls    
West Central Jacob Sittig, Head Boys    
West Central Anthony Lanham, Head Girls    
Winner Tania DeMers, Head Girls    
Winner Larry Aaker, Head Boys Yes(Sep2019) 2019-2020
Class B
School Name Paid Year
Aberdeen Christian David Rohrbach, Head Boys    
Alcester-Hudson Hillary McNamara, Head Boys & Girls
Andes Central-Dakota Christian Tom Cooney, Head Boys & Girls Yes(Feb 2019) 2019-2020
Andes Central-Dakota Christian Jeremy Boer, Asst Boys & Girls    
Arlington/Lake Preston Aaron King, Head Boys & Girls Yes(Sep 2019) 2019-2020
Avon Jeff Haenfler, Head Boys & Girls    
Baltic Lynette Coker, Head Boys & Girls    
Bennett County Abbie Saxton, Head Boys & Girls    
Bison-Hettinger-Scranton Jeffrey Johnson, Head Boys & Girls    
Bon Homme Kevin Connors, Head Boys & Girls    
Bowdle Brad Johnson, Head Boys & Girls    
Bridgewater-Emery Scott Schultz, Head Boys & Girls Yes (Sep 2019) 2019-2020
Bridgewater-Emery Robert Rasmussen, Asst Boys & Girls    
Britton-Hecla Ryan Mack, Head Boys & Girls
Burke Deb Indahl, Asst Boys & Girls Yes(Sep 2019) 2019-2020
Burke David Indahl, Asst Boys & Girls    
Burke Billie Jo Indahl, Head Boys & Girls    
Canistota Michael Satter, Head Boys & Girls    
Castlewood Canyon Ching, Asst Girls    
Castlewood Kyle Kooima, Head Boys & Girls    
Centerville Davee Kilian, Head Boys & Girls    
Chester Area Brooke McDonald, Head Boys & Girls    
Chester Area Mark Kahler, Asst Boys & Girls    
Cheyenne-Eagle Butte Lexi Keckler    
Cheyenne-Eagle Butte Galen Eberhard    
Clark-Willow Lake Eric Stevens, Head Boys & Girls    
Colman-Egan Bill Stitz, Head Boys & Girls    
Corsica-Stickney Scott Muckey, Head Boys & Girls    
Crazy Horse James Bagwell, AD    
Crow Creek Jeremy His Law Sr.    
Dell Rapids St Marys Pete Schmidt, Head Boys & Girls
DeSmet Cory Beck, Head Boys & Girls Yes (Jun2019) 2019-2020
Deubrook Area Mickey Buseth, Head Boys & Girls Yes(May 2019) 2019-2020
Deubrook Area Brody Ries, Asst Boys & Girls    
Deuel Hannah Swenson, Head Boys & Girls
Edmunds Central David Hettick, Head Boys & Girls    
Elkton-Lake Benton Brian Jandahl, Head Boys & Girls    
Estelline/Hendricks Steve Holland, Head Boys & Girls Yes (Jun2020) 2020-2021
Estelline/Hendricks Tom Olson, Asst Boys & Girls Yes (Jun2019) 2019-2020
Estelline/Hendricks Slade Siverfson, Asst Boys & Girls    
Ethan Bryce Roth, Head Boys & Girls    
Eureka Dale Batie, Head Boys & Girls    
Faulkton Area Brice Cunningham, Head Boys & Girls Yes (Jun2019) 2019-2020
Faulkton Kyle Erdahl, Asst Boys & Girls Yes (Jun2019) 2019-2020
Florence/Henry Dan Lund, Head Boys & Girls    
Frederick Area Jeff Kosters, Head Boys & Girls Yes (Aug2019) 2019-2020
Freeman Kristina Sage, Head Boys & Girls    
Freeman Academy/Marion Jesse Johnson, Head Boys & Girls
Garretson Kari Stoltenberg, Head Boys & Girls Yes (Jun2019) 2019-2020
Garretson Kelsey Bucholz, Asst Boys & Girls    
Gayville-Volin Amy Westrum, Head Boys & Girls    
Great Plains Lutheran Rev. Tony Hansen, Head Boys & Girls    
Gregory Kaitlyn Steffen, Head Boys & Girls    
Hamlin Tim Koisti, Head Boys & Girls    
Hanson Kelly Arend, Head Boys & Girls    
Harding County Kelly Messmer AD    
Herreid David Bohlander, Head Boys & Girls    
Highmore-Harrold Kayla Kaltenbach, Head Boys & Girls    
Hill City Bryon Christian, Head Boys & Girls    
Hitchcock-Tulare Bill Barrie, AD    
Howard Alan Wiese, Head Boys & Girls    
Howard Lisa Wiese, Asst Boys & Girls    
Ipswich Matt Pollock, Head Boys & Girls Yes(Apr2020) 2019-2020
Irene-Wakonda Heath Marshall, Head Boys & Girls    
James Valley Christian Phelan Stahl, Head Boys & Girls    
Jones County Lenae Tucker, AD
Kadoka Area Mark Reiman AD    
Kimball/White Lake Jeff Anderson, , Head Boys & Girls    
Lake Preston Kristi Curd, Head Boys & Girls Yes(Sep2019) 2019-2020
Langford Area Michael Alberts, Head Boys & Girls    
Lemmon Josh Anderson, Head Boys & Girls    
Lemmon Josh Sackman, Asst Boys & Girls    
Leola Max Waltman, Head Boys & Girls Yes (Jun2019) 2019-2020
Lower Brule Lance Witte, AD    
Lyman Jed McNaughton, Head Boys & Girls    
Marty George Erdahl, Head Boys & Girls Yes (Jun2019) 2019-2020
McCook Central-Montrose John Adam,Head Boys and Girls Yes (Sep2019) 2019-2020
McCook Central-Montrose Gene Struck, Asst Boys & Girls    
McLaughlin Jay.Claymore, AD
Miller Area Karren Rodgers, Head Boys & Girls    
Mitchell Christian Cody Thomsen, Head Boys & Girls    
MtVernon-Plankinton Todd Karst, Head Boys & Girls    
Newell Mike Phelps, Head Boys & Girls    
Newell Scott Wince, Asst Boys & Girls    
Oldham-Ramona-Rutland Connie Frisby-Griffin, Head Girls    
Oldham-Ramona-Rutland Dick Fawbush, Head Boys    
Parker Tiffany Weiler, Head Boys & Girls    
Parker Jaci Holzwarth, Asst Boys & Girls
Philip Doug Hauk, Head Boys & Girls    
Philip Luke Weber, Asst Boys & Girls    
Platte-Geddes Frank Cutler, Head Boys & Girls Yes(Apr2020) 2019-2020
Potter Co(Gettysburg) Keith Scott, Head Boys & Girls Yes(Jun2019) 2019-2020
Rapid City Christian Kyle Courtney, Head Boys & Girls    
Sanborn Central /Woonsocket Armondo Rodriguez, Head Boys & Girls    
Scotland/Menno Greg Gemar, Co-Head Boys & Girls    
Selby Area Justin Baumann, Head Boys & Girls    
Stanley County Tim Burgard, Head Boys & Girls
Sully Buttes Randy Pool, Head Boys & Girls    
Takini Cynthia McCrea, AD
Timber Lake Darrell.Karas, AD    
Tiospaye Topa Brent Mareska, AD    
Tripp-Delmont Mark Gemar, Co-Head Boys & Girls    
Viborg-Hurley Tony Hauger, Head Boys & Girls    
Wall Mark Ammann, Head Boys & Girls Yes(Mar2020) (2019-2020)
Wall Dani Herring, Asst Boys and Girls    
Waubay/Summit Nathan Bloom, Head Boys & Girls Yes(Aug2019) 2019-2020
Webster Area Brian Lux, Head Boys & Girls
Webster Martin Looyenga, Asst Boys & Girls    
Wessington Springs Regina Teveldal, Head Boys & Girls    
White River Thomas Cameron, Head Boys & Girls Yes(Aug2019) 2019-2020
Willow Lake Eric Stevens, Head Boys & Girls    
Wolsey-Wessington Jennifer Boomsma, AD